Echipa națională de para powerlifting a cucerit medalii la Cupa Mondială. Află cine sunt campionii care ne duc faima în lume

Între 20 și 25 martie, orașul egiptean Sharm El Sheikh a găzduit Cupa Mondială de Para Powerlifting 2024. În total, la competiție au participat 245 de sportivi din 34 de țări, dintre care 7 sportivi au reprezentat Republica Moldova.

Trei membri ai echipei noastre au reușit să urce pe podium. Mihail Blanaru a câștigat locul întâi în categoria cadeți (cu greutatea sub 49 kg), Egor Briculschi s-a clasat pe primul loc în rândul juniorilor (greutatea sub 80 kg), iar Larisa Marinenkova a obținut locul doi între sportivii adulți (greutatea sub 73 de kg).

De asemenea, Roșca Ștefan s-a plasat pe locul patru în categoria sub 88 kg, Raiul Denis pe locul șapte în aceeași categorie de greutate, Buruian Valeriu a ocupat locul opt în categoria seniorilor cu greutatea sub 80 kg, iar Țurcan Mihail s-a clasat pe locul nouă în categoria de greutate sub 97 kg.

Lotul a fost condus de către antrenorii Iov Zinaida, Iov Alexandru și Prodan Dumitru.

Remarcăm faptul că Echipa noastră s-a clasat pe locul 9 din totalul de 34 națiuni.