Daniel Procopciuc a cucerit al 7-lea titlu de campion european în palmares

Daniel Procopciuc și-a adjudecat al 7-lea titlu de campion european la Armwrestling printre seniori, la categoria -75kg, brațul stâng.

Campionatul European de Armwrestling s-a desfășurat în perioada 2-12 mai, la Bratislava, Slovakia.

La fel, în cadrul aceluiași campionat, Marina Iordachi, categoria -80kg, brațul stâng – Campioană Europeană (al 3-lea titlu printre seniori în palmares) și Tiberius Țurcan, categoria -55kg, brațul stâng – locul 2 și brațul drept -locul 2 (după ce a cucerit și aurul printre juniori cu 3 zile mai devreme.

Potrivit președintelui Federației Naționale Sportive de Armwrestling, Alexandru Grumeza, care a fost și el prezent la evenimentul sportiv, reușita notabilă este rodul dedicării, muncii asidue și spiritului competitiv al sportivilor noștri și al antrenorilor lor.

Menționăm că Alexandru Grumeza este și antrenorul multiplului campion european și mondial, Daniel Procopciuc.

Alexandru Grumeza a ținut să mulțumească și Ministerului Educației și Cercetării cât și autorităților locale pentru sprijinul financiar și logistic acordat, care a permis participarea eficientă și organizată a echipei noastre la acest nivel de excelență internațională.