Alegerile din Găgăuzia, în impas. Președintele interimar al Adunării Populare pleacă din funcție
Președintele interimar al Adunării Populare a Găgăuziei, Nicolae Ormanji, și-a anunțat demisia după ce deputații nu au reușit să adopte decizia privind condițiile de organizare a alegerilor în autonomie. Anunțul a fost făcut marți, la Comrat, după o ședință care a eșuat din lipsă de cvorum. În sală s-au înregistrat doar 13 dintre cei 33 de deputați ai Adunării Populare.
„Am făcut tot ce am putut pentru organizarea și desfășurarea alegerilor în Adunarea Populară, însă la ședința de astăzi deputații nu au reușit să adopte hotărârea elaborată în comun cu autoritățile centrale”, a declarat Ormanji.
Acesta a precizat că a decis să renunțe la atribuțiile de președinte interimar după ce discuțiile privind organizarea scrutinului au fost blocate în repetate rânduri.
„Am făcut tot posibilul pentru desfășurarea alegerilor în Adunarea Populară, a căror examinare a fost zădărnicită deja de două ori. Am luat decizia de a renunța la atribuțiile de președinte interimar al Adunării Populare”, a spus Ormanji.
Potrivit acestuia, alegerile în autonomie vor avea loc în orice caz, însă procedura ar putea fi preluată de autoritățile electorale centrale de la Chișinău.
„Toată responsabilitatea pentru transferul efectiv al funcțiilor electorale către Chișinău va reveni celor care au criticat grupul comun de lucru al deputaților regionali și al Parlamentului Republicii Moldova”, a adăugat el.




