Copaci căzuți peste mașini și linii electrice, după vijelia de ieri din Chișinău
Mai mulți copaci au fost doborâți de vânt peste automobile, o conductă de gaz și linii electrice în Chișinău, iar o ambulanță care trebuia să ajungă la un pacient a rămas blocată în noroi, după ploile și rafalele puternice de vânt din 2 iunie.
Salvatorii și pompierii Inspectoratului General pentru Situații de Urgență au intervenit în mai multe localități pentru deblocarea drumurilor, tractarea automobilelor și înlăturarea arborilor căzuți.
Cele mai multe intervenții au fost înregistrate în municipiul Chișinău. Pe strada Melestiu, la intersecția cu strada Odessa, un copac s-a prăbușit peste mai multe mașini. Echipele IGSU au intervenit pentru a înlătura arborele și a elibera zona.
O altă intervenție a avut loc pe strada Alessandro Bernardazzi 64, unde un arbore doborât de vânt a căzut peste o conductă de gaz și peste liniile electrice. Salvatorii au defrișat copacul și au înlăturat pericolul.
Situații similare au fost raportate și în sectoarele Buiucani, Botanica și Rîșcani ale capitalei, unde pompierii au intervenit pentru îndepărtarea arborilor și deblocarea căilor de acces.
Probleme au fost și în raionul Taraclia. În localitatea Albota de Sus, o ambulanță s-a împotmolit în noroi și nu putea ajunge la pacient. Salvatorii au intervenit și au tractat autospeciala.
Intervenții pentru tractarea automobilelor au avut loc și în municipiul Ungheni, unde două mașini au rămas blocate în noroi din cauza condițiilor meteo.
Potrivit IGSU, în toate cazurile înregistrate nu au existat victime. În ultimele 24 de ore, salvatorii și pompierii au intervenit în 32 de situații de risc provocate de vremea rea.




