Moldova a cîștigat trei medalii la Campionatul European de grappling
Echipa națională de grappling a Moldovei a cîștigat trei medalii, dintre care două de argint, la Campionatul European desfășurat la Erevan (Armenia)
În categoria de vîrstă U-20, Ion Sîli a cîștigat medalia de argint la categoria de greutate de pînă la 92 kg. În semifinală, sportivul moldovean l-a învins pe rusul Sviatoslav Zolotov, iar în finală a cedat în fața polonezului Jakub Juchno. La seniori, Eldar Rafigaev a cîștigat medalia de argint la categoria de greutate de pînă la 130 kg. În lupta finală, sportivul moldovean a cedat în fața rusului Bilal Kurbabagamaev.
O altă medalie a cîștigat pentru Moldova Cristian Țugulea, care a obținut medalia de bronz la categoria de greutate de până la 84 kg. În lupta pentru bronz, el l-a învins pe armeanul Suren Khurdayan.
La un pas de medalii s-au oprit încă doi sportivi moldoveni: Artur Gherghilinic (pînă la 71 kg) și Liviu Maluda (pînă la 130 kg), care au ocupat locul cinci în clasamentul final.




