O femeie de 40 de ani, aflată în stare gravă, a fost transferată la București cu un elicopter SMURD

Imagine postare
Telegram Logo Telegram

O femeie în vârstă de 40 de ani, care necesita tratament în secția de terapie intensivă, a fost transferată de urgență astăzi la București cu un elicopter SMURD, comunică MOLDPRES.
Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, pacienta a fost preluată de la o instituție medicală din Republica Moldova, unde a primit îngrijiri inițiale, însă starea sa a impus transferul către o unitate specializată din capitala României.
Pe parcursul transportului aerian, pacienta a fost monitorizată permanent de echipa medicală SMURD, care i-a asigurat asistența necesară.
Misiunea s-a desfășurat în condiții de siguranță, în cadrul cooperării dintre serviciile medicale de urgență din Republica Moldova și România.
Aceasta este prima intervenție aero-medicală realizată pentru un cetățean al Republicii Moldova în anul 2026.