Veteranții Moldovei au deschis evoluțiile la Campionatul European de Armwrestling de la Budapesta

Imagine postare
Telegram Logo Telegram

La Budapesta a fost dat startul oficial al celei de-a 35-a ediții a Campionatului European de Armwrestling, competiție care reunește cei mai puternici sportivi de pe continent. Arena MTK Sportpark a devenit, în aceste zile, centrul european al sportului de forță, iar primele confruntări i-au adus la masa de concurs pe veteranii acestui sport.

Republica Moldova a fost reprezentată în prima zi de doi sportivi din categoria Masters. Artiom Bondarev, de la Școala de Sport Cahul, a avut o evoluție solidă la categoria de greutate -80 kg, clasându-se pe locul 4. Totodată, Sergiu Mârzenco, reprezentant al Școlii de Sport Leova, a încheiat competiția pe locul 6 la categoria -100 kg.

Oficialii lotului național au apreciat prestația veteranilor moldoveni, subliniind experiența și disciplina acestora, dar și exemplul pe care îl oferă noii generații de sportivi.

Campionatul European de Armwrestling continuă în următoarele zile, când alți sportivi din lotul Republicii Moldova vor intra în competiție.